Başkanın Mesajı

Dijital dönüşüm süreci ışığında yenilikçi iş modelleri geliştirmeyi ve Türk ekonomisi için katma değer üretmeyi sürdüreceğiz.

Kıymetli Paydaşlarımız,

2018 yılı boyunca küresel ekonominin başlıca gündem maddesi olan ticaret savaşlarından kaynaklı endişelerden dolayı küresel ekonomik aktivitede zayıflama görülmüştür. Ayrıca, küresel ekonomik aktivitenin ivme kaybettiğine yönelik veriler risk algısını olumsuz yönde etkilemektedir.

Küresel ekonomi; ticaret savaşları, Brexit belirsizliği, likidite daralması gibi olumsuzluklara rağmen 2018 yılında ılımlı büyüme trendini korumuştur. 2019 yılında da küresel ekonomiye yönelik riskler ağırlığını artırmakla birlikte yumuşak bir geçiş süreci beklenmektedir.

Küresel ekonomide riskler arttı…

Spekülatif kur atakları ve küresel ekonomideki gelişmelere rağmen 2018’de de büyüme performansını sürdüren Türkiye ekonomisi, 2016’da darbe girişiminin yaşandığı üçüncü çeyrekteki gerilemenin ardından 8 çeyrek üst üste büyümeyi başarmıştır.

Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan gerilim ile spekülatif saldırılar, kur, enflasyon ve faiz başta olmak üzere temel göstergelerde bozulmalara neden oldu. Ancak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile ekonomi yönetiminin tek elde toplanmasından dolayı alınan hızlı önlemler sayesinde ekonomide stabilite sağlanmaya başlanmış olup Türkiye, ihracatta da Cumhuriyet tarihinin rekoruna imza atmıştır. 2019 yılında ekonomide dengelenme sürecinin devam etmesi beklenmektedir.

Köklü geçmişimizden güç aldık…

İhlas Yayın Holding, köklü geçmişinden almış olduğu güçle milli değerleri gözeten yayın politikasını 2018 yılında da başarıyla devam ettirmiştir. Dijital dönüşüm sürecini yakından takip eden Şirketimiz, yeni iş modellerini kullanarak yatırım yapmaya devam etmiştir.

Güçlü marka karması…

Türkiye Gazetesi, TGRT Haber, TGRT Belgesel, TGRT FM, İHA gibi kendi kulvarlarında öncü olan çok sayıda markayı bünyesinde barındıran İhlas Yayın Holding, 2018 yılında da tarafsız habercilik anlayışının yanı sıra takipçilerini bilgilendirme görevini eksiksiz bir biçimde yerine getirmiştir. Türkiye’nin ilk özel haber ajansı olarak kurulan İHA, geride bıraktığı 25 yıl içerisinde ilkeli, hızlı ve doğru haberciliğin öncüsü olarak bu vizyon doğrultusunda edindiği tecrübelerle logosunu yenileyerek yeni başarılara imza atmayı hedeflemektedir.

TGRT Haber, yapmış olduğu yenilikler ve ortaya koymuş olduğu yayın politikasıyla, etkin habercilik anlayışına yoğunlaşmıştır. Bu politika sayesinde; Televizyon İzleme Araştırmaları A.Ş.’nin (TİAK), ölçümü yapılan 29 televizyon kanalının 2018’deki izlenme oranlarındaki değişime ilişkin verilerine göre; bir önceki yıla göre en çok artışı %60 oranla TGRT Haber gerçekleştirmiştir.

Yayın hayatına başladığı günden itibaren, sahibi ve yayın politikası değişmeden faaliyetlerini sürdüren tek basın organı olan Türkiye Gazetesi, son yıllarda yaptığı çalışmalarla kendisini sürekli yenileyerek okuyucusunun ilgisini canlı tutmaktadır.

Türkiye’nin ilk özel radyolarından olan TGRT FM, 2018’de 26. yılını kutlarken, 123 vericisiyle en yaygın erişime sahip radyolarından biri olmayı sürdürmüştür. Dijital Varlıklar iştiraki ile dijital yayıncılığa başarıyla devam eden İhlas Yayın Holding, farklı hedef kitlelerine yönelik web sitelerinin geliştirilmesi çalışmalarına devam etmektedir.

TGRT Belgesel, 2017 yılı başından itibaren yeni yapılan ve arşivde bulunan belgeseller için YouTube üzerinde oluşturulan bir kanal sayesinde daha çok sayıda izleyiciye ulaşma imkânı bulurken, yeni teknolojiler benimsemede her zaman öncü olan İHA, haber yayıncılığında Drone ve 4.5G canlı yayın sistemi teknolojileri alanında yatırımlara devam etmektedir.

Yaptığı yayınlarda milli değerleri her zaman ön planda tutmaya, halkın sesi olmaya gayret gösteren İhlas Yayın Grubu, birçok sosyal projeye de imza atmıştır. Bu kapsamda 15 Temmuz darbe girişiminde halkımızın kahramanlıklarını dünyaya duyuran İHA, 15 Temmuz gecesi yaşananların, İHA muhabirlerinin çektiği 64 fotoğraf ile 1 hafta boyunca Türkiye genelinde 55 noktada “Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık’ teması ile sergilemiştir.

Geleceğin yayıncılığına doğru adım adım

İhlas Yayın Holding olarak gerek köklü geçmişimizden gerekse 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz atılımlardan güç alarak faaliyet alanımızda atılımlarımıza devam edeceğiz. Dijital dönüşüm süreci ışığında yenilikçi iş modelleri geliştirmenin yanı sıra Türk ekonomisi için katma değer üretmeyi sürdüreceğiz. 2018 yılındaki faaliyetlerimize destek olan tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimi sunarım.

Saygılarımla,

AHMET MÜCAHİD ÖREN

Yönetim Kurulu Başkanı