İhlas Haber Ajansı

Türkiye’nin ilk özel haber ajansı olan İHA, bugün 5 kıtadaki haber üretimi ve uydu operasyonları ile dünyanın saygın haber ajansları arasında yer almaktadır.

Türkiye’nin ilk özel haber ajansı olarak 1993 yılında kurulan İHA, aynı zamanda, Türkiye’de ilk görüntülü haber servisi yapan ajanstır.

Yurt içi ve yurt dışındaki 145 noktada,kadrolu ve telifli 950’yi aşkın çalışanı ile günde ortalama 260 görüntülü, 2 bin yazılı ve fotoğraflı haber, 3.500 adet de fotoğraf üretmekte olan İHA’nın televizyon, gazete, web sitesi, dergi ve kurumlardan oluşan abonelerinin sayısı 2017 yılsonu itibarıyla yurt içinde 1.900’e, yurt dışında ise 200’e ulaşmıştır.

Saygın Haber Ajansı
Türkiye’nin her bir il ve ilçesinden,dünyanın ise 35 ülkesinden görüntü, fotoğraf ve haber geçebilme yeteneğine sahip olan İHA, haberlerini abonelerine uydu ve internet üzerinden göndermektedir. Türkiye ve dünya çapındaki 145 görüntü geçiş noktasının yanı sıra çoğu Türkiye dışında 29 tane uplink istasyonu üzerinden görüntüleri tüm dünyayaanında geçebilmektedir. 5 canlı yayın aracı ile bütün Avrupa’da mobil hizmet verme kabiliyeti olan İHA, aynı uygulamayı Türkiye içerisinde de sürdürmektedir.

1996 yılından itibaren yurt dışında bürolar açmaya başlayan İHA, bugün 5 kıtadaki haber üretimi ve uydu operasyonları ile dünyanın saygın haber ajansları arasında yer almaktadır. Teknolojik altyapısının güçlenmesiyle eş zamanlı olarak hizmet çeşitliliğini artıran İHA, son 9 yılda 74 ülkede 500’den fazla TV ve kuruluşa hizmet vererek, ülkemize 80 milyon ABD doları döviz girdisi sağlamış; aynı süreçte Türkiye’de ise 1.080 TV ve kuruma 20 milyon ABD dolarlık teknik hizmet vermiştir. 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürüyle birlikte ilgi alanlarını çeşitlendiren İHA, haber faaliyetlerini sürdürdüğü yerlerde lokal stüdyolar açmış; Washington, Londra, Atina, Kabil ve Berlin stüdyo/ofislerini açarak buraları tam teşekküllü stüdyo ve uplink cihazları ile donatmıştır. 2017 yılında Erbil, Bağdat ve Paris’te tam teşekküllü stüdyo/ofislerin açılışını tamamlayan İHA, her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

2017 yılında 15 Temmuz gecesi yaşananlar, İHA muhabirlerinin çektiği 64 fotoğraf ile 1 hafta boyunca Türkiye genelinde 55 noktada ‘Oradaydık,Unutmadık, Unutturmadık’ teması ile sergilenmiştir.

Geliştirdiği Özel Teknolojiyle Özel Arşivler
İHA’nın kendi teknik kadrosu tarafından geliştirilen yazılım sayesinde, görüntülerin dijital arşivde saklanmasını sağlayan sistem, dünyadaki örneklerinden çok önce işletmeye alınmış; 17 yıllık arşivinde 950 binin üzerinde görüntü, 6 milyon yazılı haber ve 15 milyon fotoğraf depolanmıştır.
Yazılımı yine İHA tarafından gerçekleştirilen ve 2012 yılında devreye alınan haber otomasyon uygulaması sayesinde de internet erişiminin olduğu her yerden sisteme doğrudan haber girişi sağlanabilmektedir. Bu yenilik, İHA’nın muhabir ve redaktör ağını birkaç kat daha genişletmiş ve haberin daha hızlı bir şekilde abonelerine ulaştırılmasına katkı sağlamıştır.

Yeni Gelir Grupları ve Pazar Alanlarına Yönelik Yatırımlar
Ulusal ve uluslararası abone ve müşterilere HD (High Definition) görüntü servisi sağlayan İHA, 2017 yılında HD görüntü çekme ve servis etme konusunda altyapı ve kamera alımına yönelik yatırımlar gerçekleştirmiştir.
2017 yılında 7 bölge merkezinde stüdyo kurulum işlemlerini tamamlayarak, 21 adet Drone, 5 adet 4,5 G Live U ve 11 adet 4,5G TV U canlı yayın sistemi alımını gerçekleştiren İHA, 2018 yılında da teknik altyapı ve yeni teknolojilerin uygulanması amacıyla yatırımlarına devam edecektir. Yeni teknolojileri benimsemede her zaman öncü olan İHA, ‘Drone’lar ile kaliteli görüntüler elde ederek haber yayıncılığında farklılık oluşturmuştur.

İHA, şu an kullanımda olan merkez stüdyo ile Anadolu’da faaliyet gösteren TV kanallarının İstanbul ve Ankara yayınlarını ve canlı bağlantılarını sağlayarak yeni bir gelir grubu ve yeni bir pazar oluşturmuştur. Ayrıca, bu stüdyodan her gün 1 saatlik haber bülteni, hafta içi 30 dakikalık haber bülteni ve Cuma günleri 1 saatlik kültür sanat programı canlı yayını ile; Anadolu’da 46 yerel televizyona canlı olarak haber bülteni servis edip yayınlamaktadır.

2017 yılsonu itibarıyla İhlas Gazetecilik A.Ş.’nin İHA’daki iştirak oranı %24, İhlas Yayın Holding’in iştirak oranı ise %75’tir.