İhlas Gazetecilik

22 Nisan 1970 tarihinde “Hakikat” ismiyle başladığı yayın hayatına 1972’te Türkiye ismiyle devam eden Türkiye Gazetesi yarım asrı geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyor. Merhum Enver Ören Ağabey’in mütevazı şartlarda çıkarmaya başladığı Türkiye Gazetesi, yarım asırda ismini aldığı ülkesinin aynası olmayı başarmıştır.

Türkiye Gazetesi, yayın hayatına başladığı 22 Nisan 1970 tarihinden bugüne, sahibi ve yayın politikası değişmeden faaliyetlerini sürdüren tek basın organıdır. Basın etik ilkeleri ile temel hak ve özgürlüklere sıkı sıkı bağlı olan Gazete, son yıllarda yaptığı çalışmalarla kendini sürekli yenileyerek okuyucusunun ilgisini canlı tutmaktadır.

Yarım Asrı Geride Bırakan “Huzur Veren Gazete”

22 Nisan 1970’te, mütevazı ekonomik imkânlarla yayın hayatına başlayan Türkiye Gazetesi, medya sektöründeki zorlu rekabet şartlarına rağmen, 51 sene boyunca, istikrarlı ve kaliteli bir yayıncılık anlayışı ile Türk halkına başarıyla hizmet vermiştir. Adını güzel ülkemizin isminden alan, 51 yıllık tarihi boyunca bu milleti incitecek tek satır yazmamış olan bu gazetenin sloganı, okuyucusunun ona verdiği en değerli paye:

“Huzur Veren Gazete” Türkiye Gazetesi, müstesna konumuyla ve değişmeyen sahibi ve yayın çizgisiyle medya sektörünün en istikrarlı yayın organıdır. Gazete, ülkemizin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı en zor zamanlarda bile, itidalli yayın politikasıyla topluma güven telkin eden bir moral kaynağı olmuştur.

Türkiye Gazetesi sorumlu yayıncılık anlayışı ile toplumsal barışa daima büyük katkıda bulunmaktadır. Türkiye Gazetesi 51 yıl boyunca âdeta bir okul gibi, sayısız bilimsel ve kültürel yayın hizmetleri sunmuştur. Gençlerin iyi yetişmesi için, Gazete’nin verdiği seçkin kitap, dergi ve ansiklopedi ciltleri, bugün ülkenin dört bir tarafında evlerin kitaplığını doldurmaktadır. Büyük âlim ve rehber insanların hayatını doğru biçimde anlatan kasetler, bambaşka bir eğitim kaynağı olmuştur. Türkiye Gazetesi’nin yayımladığı kitap, ansiklopedi, dergi ve yöresel ekler başlı başına bir kütüphane teşkil edecek çaptadır. Türkiye Çocuk dergisi ile büyüyen çocuklar, günümüzde yetişkin ve nitelikli, donanımlı insanlar olarak bu ülkenin her yerinde ve her alanında çok önemli hizmetler vermeye devam etmektedir. İhlas Holding’in kuruluşunun miladı olan ve doğru haber ve sağduyudan hiç uzaklaşmayan Türkiye Gazetesi, Ahmet Mücahid Ören’in önderliğinde, Enver Ağabeyimizin çizdiği istikamette yürümeye devam etmektedir.

Özel habercilikte fark oluşturan kadro

Türkiye Gazetesi, 2013 yılının başında “Yeni Gazetecilik” anlayışı ile içeriğinde ve yazar kadrosunda da önemli değişiklikler yapmış; ebadını daraltıp mizanpajını yenileyerek daha rahat okunabilen bir görünüme kavuşmuştur. Gazete’nin İsmail Kapan, Yücel Koç, Rahim Er, Fuat Uğur, Batuhan Yaşar, Cem Küçük, Kemal İnat, Fatih Selek gibi siyaset yazarları; Ahmet Şimşirgil, Ekrem Buğra Ekinci gibi tarih yazarları; Çağrı Erhan, Nebi Miş gibi dış politika yazarları; Halime Gürbüz, Feridun Ağabey, Salih Uyan gibi toplum ve eğitim yazarları, İsa Karakaş, Necmettin Batırel gibi ekonomi yazarları, Öcal Uluç, Kemal Belgin, Sadık Söztutan, Ercan Yıldız, Hasan Sarıçiçek, Ömer Faruk Ünal gibi spor yazarları ve Ali Çelik gibi otomobil yazarları bulunmaktadır. İrfan Özfatura, Osman Sağırlı gibi özel haber muhabirlerinin haberleriyle gündeme damga vuran Türkiye Gazetesi; Süleyman Özışık, M. Aybike Sinan, Adnan Şahin, Hilmi Demir, gibi isimleri yazar kadrosuna katarak kalem gücünü ve çeşitliliğini artırmıştır.

Haber kanallarının dakika başı canlı yayın yaptığı, internet haberciliğinin gazete tirajlarını tehdit ettiği bir dönemde, Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile gündem belirleyen haberlere imza atmaktadır. Dünyanın saygın haber ajanslarından biri olan kardeş şirket İHA’nın özel haber desteği de gazete için habercilik konusunda önemli bir destek olmaktadır. Ziyneti Kocabıyık yönetimindeki özel sağlık sayfaları, Murat Öztekin yönetimindeki kültür-sanat sayfaları ve Ali Çelik’in hazırladığı otomobil sayfaları ile okuyucularına hayatın birçok alanından renkler sunan Türkiye Gazetesi’nde düzenli olarak TV-Magazin bölümü ile her gün kadın, aile ve alışveriş sayfaları yer almaktadır. Ayrıca haftada bir gün, teknoloji sayfası ile medya kritiklerinin olduğu, Medya Market bölümü de yayınlanmaktadır. Güçlü kadrosuyla faaliyetlerini sürdüren Gazete’nin muhabir ve yazarları, 2020 yılında da çeşitli meslek kuruluşları ve sektör temsilcileri tarafından başarı ödüllerine layık görülmüştür. Türkiye Gazetesi, 1981 yılından beri istikrarlı yayınını sürdüren ve Türkiye’nin önemli devlet, siyaset, sanat ve spor adamlarının yetişmesine katkı sağlayan Türkiye Çocuk Dergisi’ni her ay okuyucularına ücretsiz olarak vermeye devam etmektedir. Gazetenin istikrarlı ve sorumlu yayıncılık anlayışı, okuyucu nezdinde memnuniyet belirten geri dönüşlerle kendini göstermektedir. İhlas Holding, 15 Temmuz Darbe Kalkışması sırasında ve sonrasında gösterdiği demokrasi yanlısı tutumuyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet ricalinin özel teşekkürleriyle taltif edilmiştir. Faaliyete başladığı günden bugüne medya grubumuz, ülkemizin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kaldığı en zor zamanlarda bile itidalli yayın politikasıyla, topluma itimat telkin eden bir moral kaynağı olmuştur. Son dönemde diğer ülkelerle beraber yaşadığımız pandemi süresince görüldüğü üzere sosyal medyada yayılan yanıltıcı, paniğe sevk edici bilgi ve haberlerin düzeltilmesinde ve topluma doğru bilgilerin aktarılmasında medya grubumuz gibi kurumsal kimliği olan, doğru habercilik üzerine yayın politikasına sahip medya kuruluşları oldukça önemli bir vazife üstlendi. Kamu kurum ve kuruluşlarının, devlet yöneticilerinin açıklamalarını vatandaşlarımıza ulaştırırken doğru uzmanlar ile yapılan görüşmeler sayesinde halkın hastalığa karşı bilinçlenmesi için önemli bir sosyal görev gerçekleştirdi.

Dijitalde de önemli izlenirlik:
www.turkiyegazetesi.com.tr

Türkiye Gazetesi’nin online yüzü olan turkiyegazetesi.com.tr, ilk yıllarda Gazete’nin dijital yayıncılığını yaparken 2000’li yıllardan bu yana Gazete’nin dijital yayıncılığının yanı sıra Türkiye’de ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek anlık olarak ziyaretçilerine taşımaya başlamıştır. Böylelikle ziyaretçilerinin tüm gelişmeleri takip edebilecekleri haberlere açılan bir pencere halini almıştır. 2020 yılında günlük ortalama 500 bin ziyaretçi sayısı olan turkiyegazetesi.com.tr, ziyaretçi sayısını artırma odaklı çalışmalarına devam etmektedir. Sosyal medyada da oldukça aktif olan Türkiye Gazetesi’nin 2020 yılı sonunda Facebook takipçi sayısı 1 milyon 250 bine, Twitter takipçi sayısı ise 255 bine, Instagram takipçi sayısı ise 115 bine ulaşmıştır. Türkiye Gazetesi’nin haber, yazar ve fotoğraflarının yanı sıra son dakika gelişmeleri ve günlük haber paylaşımları ile de hızla beğeni toplayan Facebook sayfasına, haftada ortalama 10 milyon kişi erişmektedir. 2020 yılında ayrıca, Türkiye Gazetesi’nin iOS ve Android uygulamalarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmış olup; gazete mobil uygulama pazarında da büyümeye devam etmektedir.

Online reklamlar ve promosyonlarla okuyucu sayısında artış

İstikrarlı bir reklam gelir akışına sahip olan Türkiye Gazetesi, internet reklam gelirini de daha fazla artırmak için İhlas Yayın Holding iştiraklerinden Dijital Varlıklar şirketiyle ortak çalışmalar yürütmektedir. Ayrıca, sistemli olarak yeni abonelerin kaydedilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmekte; buradan elde edilen olumlu dönüşler tiraja da olumlu bir şekilde yansımaktadır.

Türkiye’deki en yaygın iki baskı ağından biri

Türkiye’de kendi matbaa altyapısına sahip birkaç basın kuruluşundan biri olan İhlas Gazetecilik, sadece İstanbul tesisi aracılığıyla saatte 55 bin adet gazete basma kapasitesine sahiptir. Ankara, İzmir, Adana, Trabzon ve Antalya’da bulunan baskı tesisleri dâhil, toplam 482 çalışanıyla faaliyet göstermekte olan İhlas Gazetecilik, yerel haberler içeren sayfalar da üreterek her bölgeye kendi gündemine ilişkin haberler sunmaktadır.

İhlas Grubu’na sunduğu baskı hizmetlerinin yanı sıra başka kurumlara yönelik verdiği hizmetlerle de büyüyerek Türkiye’nin önemli baskı merkezlerinden biri haline gelen İhlas Gazetecilik, ulusal ve yerel birçok gazetenin baskısını gerçekleştirmektedir.

1981 yılından bu yana gazete, dergi, tanıtım malzemeleri, kitap ve daha pek çok ürün için baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası hizmetler sunan İhlas Gazetecilik’in İstanbul baskı tesisleri, geniş bir alan üzerinde bulunmaktadır. Sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da birçok ülkeye hizmet vermekte olan İhlas Gazetecilik, Türkiye’deki en yaygın baskı ağına sahip iki gruptan biridir.

Elden dağıtım modelinin Türkiye’deki ilk uygulayıcısı
Türkiye Gazetesi, mevcut günlük gazete satışının %90’ını elden dağıtım modeli ile abonelerine ulaştırmaktadır. ABD ve Japonya başta olmak üzere dünyada çok yaygın
olarak uygulanan elden dağıtım sistemi, okuyucu ile sıcak ve kalıcı bir iletişim kurulmasını sağlamakta ve satışa da istikrar getirmektedir.

2010’dan bu yana BİST’te

14 Haziran 2010 tarihinden bu yana İhlas Gazetecilik A.Ş. hisse senetleri, IHGZT ISIN kodu ile BİST’te işlem görmektedir. 2020 yılsonu itibarıyla İhlas Yayın Holding’in İhlas Gazetecilik’teki iştirak oranı %48,63, İhlas Holding’in ise %6,92 olup; İhlas Gazetecilik’in İhlas Haber Ajansı’na iştirak oranı ise %25’tir. Haber kanallarının dakika başı canlı yayın yaptığı, internet haberciliğinin gazete tirajlarını tehdit ettiği bir dönemde, Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile gündem oluşturan haberlere imza atmaktadır. Türkiye Gazetesi’nin online yüzü olan turkiyegazetesi.com.tr, gazetenin dijital yayıncılığının yanı sıra Türkiye’de ve dünyadaki gelişmeleri takip ederek anlık olarak ziyaretçilerine taşımaya başlamıştır.