İhlas Haber Ajansı

Geride bıraktığı 26 yıl içerisinde ilkeli, hızlı ve doğru haberciliğin öncüsü olmayı başaran İHA, teknolojik gelişmeler doğrultusunda teknik altyapısını da yenileyerek yeni başarılara imza atmayı hedeflemektedir.

Türkiye’nin ilk özel haber ajansı olarak 1993 yılında kurulan İHA, aynı zamanda, Türkiye’de ilk görüntülü haber servisi yapan ajanstır. Geride bıraktığı 26 yıl içerisinde ilkeli, hızlı ve doğru haberciliğin öncüsü olmayı başaran İHA, teknolojik gelişmeler doğrultusunda teknik altyapısını da yenileyerek yeni başarılara imza atmayı hedeflemektedir.

Yurt içi ve yurt dışındaki 145 noktada, kadrolu ve telifli 1.050’yi aşkın çalışanı ile günde ortalama 300 görüntülü, bin yazılı haber ve 3.000 adet de fotoğraf üretmekte olan İHA’nın televizyon, gazete, web sitesi, dergi ve kurumlardan oluşan abonelerinin sayısı 2019 yılsonu itibarıyla yurt içinde 2.000 adedi geçmiştir.

Saygın haber ajansı

Türkiye’nin her bir il ve ilçesinden, dünyanın ise 51 ülkesinden görüntü, fotoğraf ve haber geçebilme yeteneğine sahip olan İHA, haberlerini abonelerine uydu ve internet üzerinden göndermektedir. Türkiye ve dünya genelindeki görüntü geçiş noktasının yanı sıra çoğu Türkiye dışında 29 tane uplink istasyonu üzerinden görüntüleri tüm dünyaya anında geçebilmektedir. Beş canlı yayın aracı ile bütün Avrupa’da mobil hizmet verme kabiliyeti olan İHA, aynı uygulamayı Türkiye içerisinde de sürdürmektedir.

1996 yılından itibaren yurt dışında bürolar açmaya başlayan İHA, bugün beş kıtadaki haber üretimi ve uydu operasyonları ile dünyanın saygın haber ajansları arasında yer almaktadır. Teknolojik altyapısının güçlenmesiyle eş zamanlı olarak hizmet çeşitliliğini artıran İHA, son dokuz yılda 74 ülkede 500’den fazla TV ve kuruluşa hizmet vererek, ülkemize 87 milyon ABD doları döviz girdisi sağlamış; aynı süreçte Türkiye’de ise 1.080 TV ve kuruma 23 milyon ABD dolarlık teknik hizmet vermiştir. 11 Eylül olayları sonrasında değişen dünya konjonktürüyle birlikte ilgi alanlarını çeşitlendiren İHA, haber faaliyetlerini sürdürdüğü yerlerde lokal stüdyolar açmış; Washington, Londra, Atina, Kabil ve Berlin stüdyo/ofislerini açarak buraları tam teşekküllü stüdyo ve uplink cihazları ile donatmıştır. Son birkaç yılda Erbil, Bağdat, Paris, Moskova ve Tahran’da tam teşekküllü stüdyo/ofislerin açılışını tamamlayan İHA, 2019 yılında ise Brüksel’den stüdyo hizmeti vermeye başlayarak her geçen gün büyümeye devam etmektedir.

İHA muhabirlerinin çektiği ve 15 Temmuz gecesi yaşananların anlatıldığı “Oradaydık, Unutmadık, Unutturmadık” temalı 64 fotoğraf, 2017 yılından itibaren her yıl düzenli olarak sergilenmektedir.

Geliştirdiği özel teknolojiyle özel arşivler

İHA’nın kendi teknik kadrosu tarafından geliştirilen yazılım sayesinde, görüntülerin dijital arşivde saklanmasını sağlayan sistem, dünyadaki örneklerinden çok önce işletmeye alınmış; 17 yıllık arşivinde 1 milyonun üzerinde görüntü, 4,8 milyon yazılı haber ve 8,8 milyon fotoğraf depolanmıştır.

Yazılımı yine İHA tarafından gerçekleştirilen ve 2012 yılında devreye alınan haber otomasyon uygulaması sayesinde de internet erişiminin olduğu her yerden sisteme doğrudan haber girişi sağlanabilmektedir. Bu yenilik, İHA’nın muhabir ve redaktör ağını birkaç kat daha genişletmiş ve haberin daha hızlı bir şekilde abonelerine ulaştırılmasına katkı sağlamıştır.

Yeni gelir grupları ve pazar alanlarına yönelik yatırımlar

Geçmiş yıllarda yedi bölge merkezinde stüdyo kurulum işlemlerini tamamlayarak, Türkiye genelinde 42 adet Drone ve 65 adet 4.5G canlı yayın sistemi ile hizmet vermeye devam eden İHA, 2020 yılında da teknik altyapı ve yeni teknolojilerin uygulanması amacıyla yatırımlarına devam edecektir. Yeni teknolojileri benimsemede her zaman öncü olan İHA, ‘Drone’lar ile kaliteli görüntüler elde ederek haber yayıncılığında farklılık oluşturmuştur.

İHA, şu an kullanımda olan merkez stüdyo ile Anadolu’da faaliyet gösteren TV kanallarının İstanbul ve Ankara yayınlarını ve canlı bağlantılarını sağlayarak yeni bir gelir grubu ve yeni bir pazar oluşturmuştur. Ayrıca, bu stüdyodan her gün 1 saatlik haber bülteni, hafta içi 30 dakikalık haber bülteni ve Cuma günleri 1 saatlik Kültür Sanat programı canlı yayını ile Anadolu’da 52 yerel/bölgesel/uydu televizyon kanalına canlı olarak haber bülteni servis edip yayınlamaktadır.

2019 yılsonu itibarıyla İhlas Gazetecilik A.Ş.’nin İHA’daki iştirak oranı %25, İhlas Yayın Holding’in iştirak oranı ise %75’tir.