TGRT FM

Türkiye’nin ilk ulusal radyolarından biri olan TGRT FM, kurulduğu günden bu yana programlı yayıncılık yapan radyo, saat başı haberler, canlı ve bant yayınlarla her yaştan dinleyiciye hitap etmektedir.

TGRT Haber TV A.Ş. tüzel kişiliğinin altında faaliyet gösteren TGRT FM, 4 Ekim 1993’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk ulusal radyolarından biridir. Kurulduğu günden bu yana programlı yayıncılık yapan TGRT FM, radyonun müzik kutusu olmaktan çok daha önemli bir iletişim aracı olduğunu ispat ederek ilk günkü heyecanı mikrofona yansıtmaya devam etmektedir.

TGRT FM, kuşak programlar, gündemin nabzını tutan haber programları, sağlık ve kadın programları, günlük gazete ve makale özetleri, arkası yarınlar, spor ve dinleyiciyle diyalog programları ile aile sıcaklığını yakalamakta ve dinleyicisini aynı frekansta tutmayı başarmaktadır.

TGRT Haber ile iş birliği içinde gerçekleştirilen ortak haber yayınları sayesinde habercilik konusunda güçlü bir konuma gelen TGRT FM, dinleyici tarafından takdire şayan bulunmuş ve TGRT FM’i dinlemek onlar için bir ayrıcalık olmuştur.

Bir TGRT FM klasiği olan Arkası Yarın ve Radyo Tiyatroları ise 1993 yılından bu yana aralıksız olarak yayına devam etmektedir.

YouTube’da yayına çıkan ilk radyo

TGRT FM, Türkiye genelinde bulunan 123 vericisi ile radyolardan, Türksat 4A uydusunun kapsadığı her yerde dijital uydu alıcısından ve dört farklı formatta dünyanın her yerinde internetten dinlenebilmektedir.

2015 yılında, TGRT FM’de yayınlanmakta olan programların YouTube kanalı üzerinden canlı olarak dinlenebilmesi için anlaşma yapılmış ve programlara https://www.youtube.com/tgrtfm adresi üzerinden kolay erişim sağlanmıştır. YouTube’da yayına çıkan ilk radyo olan TGRT FM, YouTube üzerindeki bu uygulaması ile yayına başladığı günden itibaren beklenenin çok üzerinde bir dinleyici akışı sağlamıştır.

Gelişmiş teknolojik altyapı

Teknolojik cihazlarla donatılmış yayın, kayıt, montaj stüdyo ekipmanları ve IP tabanlı ses mikserleri ile yenilenen TGRT FM, tamamen dijital bir altyapıya sahiptir. TGRT FM’in verimlilik çalışmaları kapsamında FM vericilerinin büyük bir bölümü, daha az enerji sarfiyatı ile daha çok RF gücü veren FM vericileriyle yenilenmiştir.

Daha önceki yıllarda duyurusu yapılan İstanbul yayınlarının tek elden yürütülmesi ve temiz yayınların İstanbul halkına ulaştırılması projesinde sona gelinmiş olup 2020 yılı içerisinde uygulamaya geçmesi beklenmektedir.