TGRT Belgesel TV

TGRT Belgesel, 24 saat boyunca tarih, medeniyet, kültür, sanat, tabiat ve manevi değerleri ele alan eğitici, dinlendirici ve bilgilendirici belgeseller sunmaktadır.

TGRT Belgesel TV; hazırladığı ve sunduğu belgesellerle kültür, medeniyet, tarih ve manevi değerlere dikkat çekmeyi ve bunlara sahip çıkılmasına destek vermeyi amaçlamaktadır.

22 Nisan 2010 tarihinde kurulan TGRT Belgesel, 24 saat yayın yapmakta; diğer belgesel kanallarından farklı olarak uydudan herhangi bir abonelik sistemine ihtiyaç olmadan ücretsiz olarak ulaşılabilmektedir. 2015 yılından itibaren yayınlar, TÜRKSAT 4A uydusunun yanı sıra D-Smart dijital platformunun üzerinden de ulaştırılmaya başlanmıştır.

 Kültür ve tarihimize ışık tutan belgeseller

TGRT Belgesel, 24 saat boyunca tarih, medeniyet, kültür, sanat, tabiat ve manevi değerleri ele alan eğitici, dinlendirici ve bilgilendirici belgeseller sunmaktadır. Yurt içindeki kültür ve tabiat varlıklarının tanıtılması amacıyla hazırlanan Seyyah-ı Fakir, Velhasıl, Kıyıdan Köşeden Hikâyeler, Vuslat, Hidayete Erenler, Huzura Doğru, Yolumuzu Aydınlatanlar, Tarihimizde İz Bırakanlar, Diyarlardan Gönüllere gibi programlar izleyiciler tarafından büyük ilgi görmektedir.

Diyarlardan Gönüllere, Devr-i Âlem, Tarihin Belgeseli adlı belgesel programı ile Türk ve Osmanlı medeniyetinin dünya üzerindeki izlerini araştıran ve ekranlara taşıyan Kanal, program yelpazesini genişletmek amacıyla yeni yatırımlarına devam etmektedir.

2017 yılının ilk çeyreğinde YouTube üzerinde oluşturulan bir kanal sayesinde izleyiciler, yeni yapılan ve TGRT Belgesel’in arşivinde bulunan belgesellere arzu ettikleri zaman ulaşabilmektedir.

Birçok belgesel kanalı, ağırlıklı olarak yerli olmayan belgeselleri ekrana taşıyarak yeni neslin yabancı kültür hegomonyası altına girmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle TGRT Belgesel, 2020 yılı içinde yerli yapım belgesellere ağırlık vererek özellikle genç nesillerin kendi kültürlerini daha yakından tanımasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.