İhlas Gazetecilik

Basın etik ilkeleri ile temel hak ve özgürlüklere sıkı sıkı bağlı olan Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile gündem oluşturan haberlere imza atmaya devam etmektedir.

Türkiye Gazetesi, yayın hayatına başladığı 22 Nisan 1970 tarihinden bugüne, sahibi ve yayın politikası değişmeden faaliyetlerini sürdüren tek basın organıdır. Basın etik ilkeleri ile temel hak ve özgürlüklere sıkı sıkı bağlı olan Gazete, son yıllarda yaptığı çalışmalarla kendini sürekli yenileyerek okuyucusunun ilgisini canlı tutmaktadır.

Özel Habercilikte Fark Oluşturan Kadro

Türkiye Gazetesi, 2013 yılının başında “Yeni Gazetecilik” anlayışı ile içeriğinde ve yazar kadrosunda da önemli değişiklikler yapmış; ebadını daraltıp mizanpajını yenileyerek daha rahat okunabilen bir görünüme kavuşmuştur.

Gazete’nin İsmail Kapan, Yücel Koç,Rahim Er, Fuat Uğur, Batuhan Yaşar, Cem Küçük, Nebi Miş, Kemal İnat, Fatih Selek gibi siyaset yazarları; Ahmet Şimşirgil, Ekrem Buğra Ekinci gibi tarih yazarları; Mustafa Necati Özfatura, Çağrı Erhan gibi dış politika yazarları; Halime Gürbüz, Ömer Söztutan gibi toplum ve mizah yazarları, Necmettin Batırel gibi ekonomi yazarları, Öcal Uluç, Kemal Belgin, Sadık Söztutan, Ümit Aktan, Ercan Yıldız, Hasan Sarıçiçek, Ömer Faruk Ünal gibi spor yazarları ve Burcu Çetinkaya ve Ali Çelik gibi otomobil yazarları bulunmaktadır. İrfan Özfatura, Osman Sağırlı gibi özel haber muhabirlerinin arasına 2017 yılında Süleyman Özışık, M. Aybike Sinan, Salih Uyan, Adnan Şahin, Hilmi Demir, Ahmet Dursun, İsa Karakaş, Erdal Dursun gibi isimleri de dâhil eden Türkiye Gazetesi’nin kalem gücü ve çeşitliliği de artmıştır.

Haber kanallarının dakika başı canlı yayın yaptığı, internet haberciliğinin gazete tirajlarını tehdit ettiği bir dönemde, Türkiye Gazetesi, kurduğu özel haber servisi ile gündem oluşturan haberlere imza atmaktadır.

Ziyneti Kocabıyık yönetimindeki özel sağlık sayfaları, Murat Öztekin yönetimindeki kültür-sanat sayfaları ve ünlü rallici Burcu Çetinkaya’nın hazırladığı otomobil sayfaları ve Pazar röportajları ile okuyucularına hayatın birçok alanından renkler sunan Türkiye Gazetesi’nde düzenli olarak TVMagazin bölümü ile her gün kadın, aile ve alışveriş sayfaları yer almaktadır. Ayrıca haftada bir gün, teknoloji sayfası ile haftada bir gün de medya kritiklerinin olduğu, Medya Market bölümü yayınlanmaktadır.

Güçlü kadrosuyla faaliyetlerini sürdüren Gazete’nin muhabir ve yazarları, çeşitli meslek kuruluşları ve sektör temsilcileri tarafından başarı ödüllerine layık görülmüştür.

2018’e hızlı giren Türkiye Gazetesi, 1981 yılından beri istikrarlı yayınını sürdüren ve Türkiye’nin önemli devlet, siyaset, sanat ve spor adamlarının yetişmesine katkı sağlayan Türkiye Çocuk Dergisini her ay okuyucularına ücretsiz olarak vermeye başlamıştır.

Gazetenin istikrarlı ve sorumlu yayıncılık anlayışı, okuyucu nezdinde memnuniyet belirten geri dönüşlerle kendini göstermektedir. İhlas Holding, 15 Temmuz Darbe Kalkışması sırasında ve sonraki dönemde gösterdiği demokrasi yanlısı tutumuyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere devlet ricalinin özel teşekkürleriyle taltif edilmiştir.

Dijitalde de Önemli İzlenirlik

www.turkiyegazetesi.com.tr

2017 yılının son çeyreğinde Türkiye Gazetesi’nin online yüzü olan turkiyegazetesi.com.tr’nin tasarımında yenilik yapılmasına karar verilmiş ve gerekli hazırlıklara başlanmış olup; 2018 yılında yeni tasarımıyla takipçi sayısının artırılması planlanmaktadır. Türkiye Gazetesi, 2017 yılında ortalama 700 bin olan web ziyaretçi trafiğini, 2018 yılında 2 milyona çıkarmayı
hedeflemektedir.

Sosyal ağlarda da oldukça aktif olan Türkiye Gazetesi, Facebook takipçi sayısını 1,2 milyona, Twitter takipçi sayısını ise 215 bine çıkarmıştır. Türkiye Gazetesi’nin haber, yazar ve fotoğraflarının yanı sıra son dakika gelişmeleri ve günlük haber paylaşımları ile de hızla beğeni toplayan Facebook sayfasına, haftada ortalama 4 milyon kişi erişmektedir. Sosyal ağlarda hızla büyüyen Türkiye Gazetesi, en kısa sürede 2 milyon Facebook kullanıcısına ve 500 bin Twitter takipçisine ulaşmayı hedeflemektedir.

2017 yılında ayrıca, Türkiye Gazetesi’nin iPhone (iOS) ve Android uygulamalarının geliştirilmesi için çalışmalar yapılmış olup; gazete, mobil uygulama pazarında da büyümeye devam etmektedir.

Online Reklamlar ve Promosyonlarla Okuyucu Sayısında Artış

İstikrarlı bir reklam gelir akışına sahip olan Türkiye Gazetesi, internet reklam gelirini de daha fazla artırmak için İhlas Yayın Holding iştiraklerinden Dijital Varlıklar şirketiyle ortak çalışmalar yürütmektedir. Gazete’nin haber sitesi, www.turkiyegazetesi.com.tr, takipçi sayısı ile reklam gelirlerini de istikrarlı bir biçimde yükseltmektedir.

Ayrıca, sistemli olarak yeni abonelerin kaydedilmesine yönelik çeşitli çalışmalar yürütülmekte; buradan elde edilen olumlu dönüşler tiraja da olumlu bir şekilde yansımaktadır.

Türkiye’deki En Yaygın İki Baskı Ağından Birisi

Türkiye’de kendi matbaa altyapısına sahip birkaç basın kuruluşundan biri olan İhlas Gazetecilik, sadece İstanbul tesisi aracılığıyla saatte 55 bin adet gazete basma kapasitesine sahiptir. Ankara, İzmir, Adana, Trabzon ve Antalya’da bulunan baskı tesisleri dâhil, toplam 515 çalışanıyla faaliyet göstermekte olan İhlas Gazetecilik, yerel haberler içeren sayfalar da
üreterek her bölgeye kendi gündemine ilişkin haberler sunmaktadır.

İhlas Grubu’na sunduğu baskı hizmetlerinin yanı sıra başka kurumlara yönelik verdiği hizmetlerle de büyüyerek Türkiye’nin önemli baskı merkezlerinden biri haline gelen İhlas Gazetecilik, ulusal ve yerel birçok gazetenin baskısını gerçekleştirmektedir.

1981 yılından bu yana gazete, dergi, tanıtım malzemeleri, kitap ve daha pek çok ürün için baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası hizmetler sunan İhlas Gazetecilik’in İstanbul baskı tesisleri, İstanbul Atatürk Havalimanı’na yakın geniş bir alan üzerinde bulunmaktadır. Sadece Türkiye’de değil uluslararası arenada da birçok ülkeye hizmet vermekte olan İhlas Gazetecilik, Türkiye’deki en yaygın baskı ağına sahip iki gruptan biridir.

Elden Dağıtım Modeli’nin Türkiye’deki İlk Uygulayıcısı

Günlük gazete satışının %90’ını elden dağıtım modeli ile gerçekleştirmekte olan Türkiye Gazetesi, İhlas Pazarlama A.Ş. ile entegre bir iş modeli yürüterek elden dağıtım faaliyetlerini İhlas Pazarlama’nın Türkiye’nin dört bir yanındaki 669 noktada bulunan yaygın bayi ağı üzerinden yürütmektedir. ABD ve Japonya başta olmak üzere dünyada çok yaygın olarak uygulanan elden dağıtım sistemi, okuyucu ile sıcak ve kalıcı bir iletişim kurulmasını
sağlamakta ve satışa da istikrar getirmektedir.

2010’dan Bu Yana BİST’te İşlem Görüyor

14 Haziran 2010 tarihinden bu yana İhlas Gazetecilik A.Ş. hisse senetleri, IHGZT ISIN kodu ile BİST’te işlem görmektedir. 2017 yılsonu itibarıyla İhlas Yayın Holding’in İhlas Gazetecilik’teki iştirak oranı %56,55, İhlas Holding’in ise %6,92 olup; İhlas Gazetecilik’in İhlas Haber Ajansı’na iştirak oranı ise %25’tir.