TGRT FM

Türkiye’nin ilk ulusal radyolarından biri olan TGRT FM, kurulduğu günden bu yana programlı yayıncılık yapan radyo, saat başı haberler, canlı ve bant yayınlarla her yaştan dinleyiciye hitap etmektedir.

TGRT Haber TV A.Ş. tüzel kişiliğinin altında faaliyet gösteren TGRT FM, 4 Ekim 1993’te kurulmuştur. Türkiye’in ilk ulusal radyolarından biridir. Kurulduğu günden bu yana programlı yayıncılık yapan TGRT FM, radyonun müzik kutusu olmaktan çok daha önemli bir iletişim aracı olduğunu ispat ederek ilk günkü heyecanı mikrofona yansıtmaya devam etmektedir.

TGRT Haber ile yürüttüğü iş birliği kapsamında habercilik konusunda güçlü bir konuma gelen kanalda, gündemin nabzını tutan haber programları, sağlık ve kadın programları sunulmakta; gazete ve makalelerin okunduğu özel programlarla dinleyicinin sesi yayına taşınmaktadır.

Özellikle TGRT Haber ile iş birliği içinde gerçekleştirilen ortak haber yayınları,TGRT FM’in dinleyici sayısında ciddi bir artış sağlamaktadır.

Bir TGRT FM klasiği olan Arkası Yarın ve Radyo Tiyatroları ise 1993 yılından bu yana aralıksız olarak yayına devam etmektedir.

YouTube’da Yayına Çıkan İlk ve Tek Radyo

TGRT FM, Türkiye genelinde bulunan 125 vericisi ile radyolardan, Türksat 4A uydusunun kapsadığı her yerde dijital uydu alıcısından ve dört farklı formatta dünyanın her yerinde internetten dinlenebilmektedir.

2015 yılında, TGRT FM’de yayınlanmakta olan programların YouTube kanalı üzerinden canlı olarak dinlenebilmesi için anlaşma yapılmış ve programlara https://www.youtube.com/tgrtfm adresi üzerinden kolay erişim sağlanmıştır. YouTube’da yayına çıkan ilk ve tek radyo olan TGRT FM, YouTube üzerindeki bu uygulaması ile 2017 yılı içinde de beklenenin çok üzerinde bir dinleyici akışı sağlamıştır.

Gelişmiş Teknolojik Altyapı

Teknolojik cihazlarla donatılmış yayın, kayıt, montaj stüdyo ekipmanları ve IP tabanlı ses mikserleri ile yenilenen TGRT FM, tamamen dijital bir altyapıya sahiptir. Verimlilik çalışmaları kapsamında FM vericilerinin büyük bir bölümü, daha az enerji sarfiyatı ile daha çok RF gücü veren FM vericileriyle yenilenmiştir.

2018 yılında uygulamaya geçmesi beklenen İstanbul içindeki tüm radyo istasyonlarının tek çatı altında toplanması projesi ile tüm radyoların aynı güçte yayın yapacak olması, TGRT FM için bir avantaj olacak ve zaman zaman diğer radyo istasyonları tarafından kanalın interfere edilmesi önlenerek daha net bir şekilde İstanbul’un her köşesinden dinlenebilmesi sağlanacaktır.